İmage dosyası nedir, nasıl oluşturulur, CD/DVD’ye nasıl yazılır?

Sıkça  kullanılan imaj dosyaları hakkında bilgi vereye çalışacağız, Image nedir, hangi programla imaj işlemleri basitçe yapılır, imaj dosyası nasıl oluşturulur, oluşturulmuş bir imaj dosyası CD ya da DVD’ye nasıl kaydedilir?

İmage alma işlemi nedir?

İmage alma işlemi elimizdeki bir CD ya da DVD gibi optik medyalarda bulunan veriyi olduğu gibi bilgisayarınıza kaydetme, yedekleme işlemidir. Aldığınız image dosyasını bilgisayarınızda saklayabilir, istediğiniz bir anda boş bir CD ya da DVD’ye kaydedebilir ya da sanal CD/DVD sürücüler vasıtası ile normal bir CD/DVD gibi çalıştırabilirsiniz.

Hangi programla image alabilirim?

Bu program için çok sayıda program olsada kullanım basitliği ve ücretsiz olması ile tercihimiz imgburn programı olacak. (Nero ile bu işlemi yapmak için CD/DVD kopyala seçeneğinde hedef olarak “Image Recorder” seçeneğini seçip devam etmeniz gerekiyor.)

 

İmage alma:

İmajını almak istediğimiz CD ya da DVD’yi sürücümüze yerleştirerek ImgBurn programını açıyoruz ve “Create image file from disc” seçeneğine basıyoruz; Gelen ekrandaki “destination” kısmı diskin imajını kaydetmek istediğimiz yer, eğer siz belirlemezseniz bu dizin C: kök dizini olacaktır, kendiniz belirlemek isterseniz 1 numaralı kısma tıklıyoruz, sonrasında yapmamız gereken tek şey 2 numaralı kısımdan imaj oluşturma işlemini başlatmak;

Bilgisayara kaydedilmiş bir image dosyasını CD ya da DVD’ye yazmak:

Bilgisayarınızda sakladığınız bir image dosyasını ihtiyaç hissettiğiniz anda CD ya da DVD’ye tekrar yazabilirsiniz, bu işlemi yapmak için öncelikle sürücümüze boş bir CD/DVD  yerleştirerek ImgBurn programını açıyoruz,  “Write image file to disc” seçeneğini seçiyoruz, 1 numaralı kısımdan yazdırmak istediğimiz imaj dosyasını seçip 2 numaralı kısımdan imajımızı CD ya da DVD’mize yazmaya başlıyoruz.

“İmage dosyası nedir, nasıl oluşturulur, CD/DVD’ye nasıl yazılır?” üzerine bir yorum

  1. kullanmadığım program kalmadı windows 7 yi bir türlü imagge dosyası haline getiremedim.nedeni ise benim windows 7 full edition hepsini barındırıyor korumalı bi diske sahip.korumalı olduğu için sadece dvd’den kuruluyor.ben daemon toolsla cok format attım ve çok işletim sistemi kurdum.o yüzden image benim için çok önemli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir