Anakart (Donanım birimleri 3, PC Okulu – Ders 5)

Artık 4. derste bahsettiğimiz kasamızın içerisine yavaş yavaş girmenin vakti geldi, bunada bilgisayarın, dolayısıyla kasanın en önemli parçası olan anakart ile başlayacağız. Çok farklı soket yapısında ve özellikte anakart olsa da temelde anakart üzerindeki bileşenler aynıdır, standart bir anakarta önce bir bütün olarak bakalım;

Anakart (Donanım birimleri 3, PC Okulu – Ders 5) yazısına devam et

Donanım~Yazılım nedir? (PC Okulu – Ders 2)

Bilgisayarı temel olarak iki kısma ayırabiliriz;

1- Donanım: En basit tanımı ile bilgisayarın elle tutulabilen parçalarıdır, diğer bir tanımla donanım bilgisayarı oluşturan mekanik, elektronik parçalar ve çevre birimleridir. Örnek olarak monitör, kasa, işlemci, yazıcı, fare, hoparlör.. vb verilebilir. (Bütün donanım birimleri ileriki derslerde ayrıntılı ele alınacaktır.)

Donanım~Yazılım nedir? (PC Okulu – Ders 2) yazısına devam et

Bilgisayar çeşitleri.. (PC Okulu – Ders 1)

Bilgisayarlar taşınabilir bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar olmak üzere başlıca ikiye ayrılır, taşınabilir bilgisayarlarda kendi içerisinde notebook ve netbook olmak üzere incelenebilir, masaüstü bilgisayarları ise oluşturulma biçimine göre toplama ve marka olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Bilgisayar çeşitleri.. (PC Okulu – Ders 1) yazısına devam et

Kartuşsuz, tonersiz hatta kağıtsız yazıcı..

 

Japonya’da geliştirilen ve bir teknoloji fuarında serilenen “PrePeat” adlı yazıcı görenleri şok eden teknolojisiyle büyülüyor.

Yazıcılar hakkında bütün bildiklerinizi unutun! PrePeat adlı yazıcı toner veya mürekkep kartuşu kullanmıyor. Hatta kağıt bile kullanmıyor! Peki, nasıl çalışıyor?

Kartuşsuz, tonersiz hatta kağıtsız yazıcı.. yazısına devam et

Intel’den 48 çekirdekli işlemci!

 İşlemci üreticisi Intel, bir pul büyüklüğündeki silikon tabana 48 mikroişlemci çekirdeği sığdırmayı başardı. ’48 çekirdekli’ çipte 1.3 milyar transistör bulunuyor.

Single-chip Cloud Computer (SCC) denilen çipteki her bir işlemci çekirdeğinin, teorik olarak, ayrı bir işletim sistemini çalıştırabildiği belirtildi.

Intel’den 48 çekirdekli işlemci! yazısına devam et

Internet Explorer 6 kullanmayın, nedenmi?

Amerikan bilişim devi Microsoft, tarayıcısı Internet Explorer’da (IE) yeni bir güvenlik açığı tespit edildiğini, bu açığın sadece Windows XP işletim sistemi için risk oluşturduğunu açıkladı.

Microsoft yetkilisi Dave Forstrom, Internet Explorer’daki zaafiyet konusunda araştırma yaptıklarını söylerken, bu sistemi kullananlara karşı saldırı konusunda henüz hiçbir bilginin kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Internet Explorer 6 kullanmayın, nedenmi? yazısına devam et