Oluşturduğum oturumun şifresini unuttum!

Oluşturduğunuz kullanıcının şifresini unuttunuz ise yapmanız gereken bilgisayarınızı Güvenli Kip* ile açarak Administrator (yönetici) olarak giriş yaptıktan sonra Denetim Masasında Kullanıcı Hesapları kısmından şifresi unutulan kullanıcının şifresini değiştirmek ya da o kullanıcıyı silmek olacaktır.

*Bilgisayarınızı Güvenli Kip ile başlatmak için bilgisayar açılırken F8 tuşuna basarak Güvenli Mod seçeneğini seçiyoruz.

“Bilgisayarım > Özellikler” ya da ”Sistem Geri Yükleme” açılmıyor…

Windows XP, “Bilgisayarım”ın özelliklerini göstermiyor bazende “Sistem Geri Yükleme” doğru bir şekilde çalışmıyor bazen de rundll32.exe ile ilgili bir hatayla karşılaşıyorum, bu hatayı nasıl giderebilirim?

Bu hataların sorumlusu, yüksek ihtimalle zarar görmüş Winsta.dll dosyasıdır. WindowsSystem32 klasöründe bulunan bu dosya çok kolay bir şekilde zarar görebilir. Sorunu gidermek için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başlatırken “F8″ tuşuna basarak Windows’un güvenli kipte açılmasını sağlayın. Explorer’da C:windowsinf klasörüne geçin ve SR.INF dosyasına sağ tuşla tıklayarak “Yükle”yi seçin. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda sorun giderilmemişse, en son yüklemiş olduğunuz Service Pack’i yeniden yükleyin.

Askıya aldım ancak PC yeniden açılmıyor..

Ekran koruyucum devreye girdikten ve Windows bilgisayarı askıya aldıktan sonra faremi hareket ettiriyorum, klavyede bir tuşa basıyorum ama makinem açılmıyor.

BIOS ayarlarında Power Saving bölümünde “Event Timer” seçeneği kapalı vaziyette ise bilgisayar, “Wake Up” özelliğini gerçekleştiremez. Bunun düzelmesi için BIOS’ta “Event Timer” seçeneğini aktif hale getirin.

Donanım Sorunları -1

BIOS sabit diski görmüyor ancak disk motoru çalışıyor.

Eğer birden fazla sabit diskiniz varsa, Window’un çalışacağı diski “Master” olarak ayarlamalısınız. Bunu bir Jumper aracılığıyla yapabilirsiniz. Jumper’ın doğru konumunun nasıl olacağını sabit diskin üzerinde görebilirsiniz. Yeni diskler üzerinde ise “Device 0” (Master) ya da “Device 1” (Slave) gibi tanımlar bulunur. Eğer BIOS diskinizi yapılan ayarlara rağmen görmüyorsa, tüm IDE bağlantı noktalarının doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin.