Sistem dosyalarınızı tazeleyin..

Bir çok zararlı yazılım, hatta zararsız gözüken yazılımlar bile, Windows’un bazı sistem dosyalarını kendi dosyaları ile değiştirirler ve bu dosyalar da her zaman için orijinalleri ile aynı olmayabilirler.

Windows’un araçlarından System File Checker, bu araştırmayı sizin yerinize yapıyor. “Başlat > Çalıştır >cmd” ile komut istemini açtıktan sonra,

sfc/scannow

komutunu girin. Daha sonra Windows XP CD’sini takmanız gerekecek. Yazılım değiştirilmiş olan sistem dosyalarını tespit ediyor ve bu dosyaları orijinalleri ile değiştiriyor.

Sabit Disk Tanıma Problemi..

Bilgisayarıma 250GB’lık yeni bir sabit disk bağladım, ancak Windows diskimin 137GB’lık olduğunu söylüyor, geriye kalan kısmı biçimlendiremiyorum.

Hem XP Home hem de XP Professiobal, gerekli 48-bit-LBA (Logical Block Adressing) desteğini otomatik olarak devreye sokmuyor. “HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesAtapiParameters” altındaki “EnableBigLba” DWORD girişinin değerini “1” olarak değiştiriniz.Ayrıca, aynı işlemi www.48bitlba.com/enablebiglbatool.htm adresindeki EnableBigLba aracı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Başlat – Çalıştır – Aç Listesinin Silinmesi

Başlat > Çalıştır komutu programlarınızı Aç komut satırından çalıştırabilmenizi sağlar. Üstelik her yazdığınız komutu Aç listesine kaydederer. Ancak zamanla bu listenin her türkomutla uzadığını ve aradığınız komutu listeden bulmanın zorlaştığını görürsünüz. Böyle durumlarda Aç listesini temizlemenin bir yolu var. REGEDIT‘i çalıştırın ve sol bölmeden HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftCurrentVersionExplorerRunMRU klasörünü seçin . Sağ bölmededaha önce girdiğiniz komutları görebilir ve düzenleyebilirsiniz..