Bilgisayarınız donuyorsa..

Bilgisayar konusunda sıkıntısı olan kullanıcıların şikayetlerinin büyük bir bölümünü oluşturan bu sorunun en olası çözümlerini paylaşmak istedim. Kesin çözümler vereceğim demiyorum bunlar sadece bir kişisel deneyimlerimden ibarettir..

1-Kaliteli(1) bir güç kaynağı kullanın.

Bilgisayarı oluşturan en önemli parçalardan biri olmasına karşın güç kaynakları (namı diğer Power Supply) seçilirken yeterli önem verilmiyor, bu ise en ufak şebeke gerilimi değişmelerinde sistemin diğer bileşenlerinin sorun çıkarması, sistem kilitlenmeleri vb olarak bize geri dönüyor.

2-İşlemci sıcaklığını takip edin.

İşlemci bilgisayarın ısınan ve en meşgul birimidir ve çalışması belirli sıcaklık değerleri arasında kararlıdır, bu yüzden işlemci sıcaklığınızı BIOS(2) tan veya gerekli programlarla(3) kontrol edin.

3-Bellek seçimi ve kullanımına özen gösterin.

Bellekleriniz mümkünse aynı frekansta çalışan ve aynı marka bellekler olsun.

4-Sabit diskinizi denetleyin.

Diğer bir deyişle “Scandisk” olan bu işlemi sabit diskinizin bütün bölümleri için yapınız. Bu işlemi Windows altında Bilgisayarım | İşlem yapılacak disk bölümüne sağ tık | Özellikler | Araçlar | Hata denetimi kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

5-Sistem bileşenlerine uygun güncel sürücüler kullanın.

Anakartınızın chipseti, ekran kartı vb sisteminizi oluşturan aygıtlar için güncel sürücüleri kullanın, bu size performans ve daha kararlı çalışan bir sistem olarak geri dönecektir.

6-Sisteminizde zararlı yazılımların cirit atmadığından emin olun.

Bilgisayarınızda daima güncel bir antivirüs programı bulundurun ve sisteminizi belirli aralıklarla Güvenli kip(4) te açarak virüs taramasından geçirin. Özellikle USB belleklere dikkat edin ve üşenmeyerek her taktığınız USB belleği taratın.

7-Gereksiz dosyaları barındırmayın, disk birleştirme işlemini atlamayın.

Bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları bu işlem için özelleştirilmiş programlar(5) ile temizleyin ve belirli aralıklarla disk birleştirme işlemi gerçekleştirin.

(1) Kaliteli güç kaynağı markası önerileri: AOpen, Thermaltake, ASUS, Tagan, FSP, GlacialTech, HighPower, Enermax, Hiper, Mushkin, OCZ, SeaSonic, Zalman, CoolerMaster, SilverPower, Recom, Xilence, Vantec, SilverStone, Corsair, X-Spice, Antec, NoX, RaidMax, PointOfView

(2) BIOS’a girmek için: Bilgisayar ilk açılırken F2 ya da Delete tuşlarına sürekli basarak girebilirsiniz.

(3)İşlemci sıcaklığını öğrenmek için program önerileri: Everest ya da SIW

(4)Bilgisayarı Güvenli kip ile başlatmak için: Bilgisayar açılırken F8 tuşuna sürekli basın.

(5)Gereksiz dosyaları temizlemek için program önerisi: CCleaner

Disk birleştirme için program önerileri: Auslogics disk defrag veya Defraggler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir