ThinkQuest nedir, ne değildir?

Salı ve çarşamba günü tüm Türkiye’de ki bilişim teknololojileri öğretmeni, bilişim teknolojileri formatör öğretmeni ya da bu branşlarda olmayıpta konuya ilgisi olan öğretmenler olarak iki gün süren bir çevrimiçi (online) seminere katıldık.

Ankara merkezli olan bu semineri tüm Türkiye’den öğretmen arkadaşlar takip etti, bazı aksaklıklar olsada teknolojiyi bu şekilde kullanmamız sevindirici.

Gelelim asıl konumuza; Seminer  dünyanın en büyük veritabanı geliştiricisi ve ikinci büyük yazılımcısı olan Oracle ile Miili Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje hakkındaydı. ThinkQuest adındaki bu proje tüm dünya üzerindeki öğretmen ve öğrencilerin projelerini yayınlamasına, projeleri ile yarışmalara katılmalarına olanak sağlayan çok geniş bir online eğitim portalı.

İlk senelerde faydasının ya da kullanımının çok anlaşılamayacağını düşünsemde ileriki yıllarda güzel sonuçlar ortaya çıkabilir, zaten teknoloji ve internet her alana olduğu gibi eğitim alanınada hızla girecektir, girmek zorunda.

Tabiki bu ve bunun gibi hizmetlerden yararlanmak için hemen her okulda mevcut olan bilişim teknolojileri sınıfı sıkıntısı, internet bağlantısı sıkıntısı gibi sorunların ivedilikle halledilmesi gerekiyor, bu konudada umarım yetkililer ellerinden gelen gayreti gösterirler. ThinkQuest ile ilgili gelişmeleri buradan duyurmaya çalışacağım. Ayrıntılı bilgi için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

http://www.thinkquest.org/pls/html/think.help?id=199951

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir