JDownloader ile modeme nasıl otomatik reset attırılır?

Artık çoğumuzun sınırsız ADSL bağlantısı var ve eminim internetin nimetlerinden faydalanmayı çok seviyoruz. Dosya paylaşım sitelerinden  (rapidshare, hotfile v.s.) parça parça dosya indirmek JDownloader tarzı programlar ile artık basit hale geldi isede her parça (part) tan sonra süreyi beklemek ya da modemi elle resetlemek zorunda kalıyorsanız gelin bunu artık JDownloader halletsin.

“Şunu belirteyim, bu anlatım JDownloaderi bir miktar bilen modemine tarayıcı ayarları ile nasıl reset atılacağından haberdar kullanıcılar içindir. JDownloader kullanımı bir çok yerde anlatıldığı için girmiyorum, modeme reset atma konusuda malumunuz yüzlerce farklı modem olduğundan mümkün değil.”

İlk olarak JDownloader programını indirebileceğiniz adres:

.:JDownloader indir:.

Bu konuyu merak ettiğinize göre JDownloader’in diğer kısımlarının kullanımını bildiğinizi var sayıyorum.

Şimdi ilk iş bizim JDownloader’in bizi ilgilendiren kısmına bakmak olacak; (resmin büyük hali için üzerine tıklayabilirsiniz).

Şimdi kodumuzu elde etmek için başlıyoruz.

Bu işlem için Firefox’un Live HTTP Header eklentisinden faydalanacağız, bu yüzden sürekli kullanmıyorsanız bile Firefox’u geçici olarak indirip kurun sonra kaldırırsınız. Firefox ile https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3829 adresini açarak “Download Now” butonu ile eklentiyi kurabilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra ilk iş Firefox’u açarak adres satırına modeminizin kullanıcı arabirimine ulaşacağınız adresi yazarak entera basmak (genelde 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 olur).

Sonrasında modeminizin arabirimine giriş için kullandığınız kullanıcı adı ve parolayı (TTnet’ten aldığınız @ttnet olan kullanıcı adı ve parola değil, genelde Kullanıcı adı: admin Şifre: admin gibi birşeyler olur modeme göre değişir) giriyoruz.

Modemimizin kullanıcı arabirimine ulaştıktan sonra Firefox’un Araçlar menüsünden Live HTTP Header yazan kısma tıklıyoruz, bir pencere açılacak o pencere dursun siz normal modem arabiriminden modeminize reset attıracak yönergeyi izleyin, modem reset atıp tekrar bağlantı kurulduktan sonra demin açılan Live HTTP Header penceresine giderek Save All… seçeneği ile oluşan kodları masaüstüne modem.txt olarak kaydedin.

Hemen sevinmeyin daha yarıladık, ancak çektiğiniz eziyete değecek.

http://www.cryptload.info/clr/ adresine gidin ve direk Next Step e tıklayın. Modeminizin adını yazıp Next Step e tıklayın (modeminizin adını tam düzgün yazmanızın çok önemi yok)

daha sonra tekrar Next Step’e basın, şu kısım gelecek;

masaüstünde demin kaydettiğimiz modem.txt dosyasını açıp oradakilerin tamamını kopyalayıp bu boşluğa yapıştırın şu şekilde;

daha sonra Next Step’e basın ve şu kısım gelecek;

İşaretlediğim kısmı kopyalayıp JDownloader’de ilk başta belirttiğimiz kısma bu kodu yapıştırıyoruz, nereye idi hatırlayalım;

Evet artık alt kısımda bulunan IP değiştir butonuna basarak modemimizin resetlenip resetlenmediğini kontrol edebiliriz, resetleniyorsa artık indirmelerinizde partlar arası resetlemeler otomatik yapılacak demektir. Keyifli indirmeler.

“JDownloader ile modeme nasıl otomatik reset attırılır?” üzerine 12 yorum

 1. mrblar.ben yukarıda anlattıklarınız hepsini hata yapmadan uyguladım.kendi modemimin betiği ile girmek için.şimdi program ıp değişimi yapamıyor.192.168.1.1 yede giremiyorum(bağlantı sıfırlandı hatası alıyorum)yani başka bi betik de alamıyorum.herhangi bir fikriniz var mı. modemi silip tekrar mı tanıtmak lazım acaba? teşekkürler

  1. Modemi sıfırlayıp gerekli ayarları yeniden girin be betik için bir kez daha uğraşın, bazı marka/model modemler biraz uğraştırabiliyor.

 2. Hocam dediklerinizi harfi harfine uygulamadım ama olmadı.Asıl önemli olan kodları kopyaladım ve ip değiştir dediğimde başarısız oldu.Yardımlarınızı bekliyorum 🙁

  1. Modeminizin arabirimine giriş için gerekli ip numarası, kullanıcı adı ve parola bilgilerini girmeyi unutmuyorsunuz değilmi?

 3. Arkadaşın ta’rifini tamâmen uygulamama rağmen, işlem, her def’asında başarısızlıkla sonuçlandı.
  Airties 102 isimli modemi kullanıyorum. Kendi kendime bir yöntem denedim ve işe yaradı. İşte uyguladığım o yöntem;
  Evvelâ; http://huseyint.com/2008/01/airties-modem-resetleme-araci/ adresinden (4 kb’lık) modem aracını indiriyoruz. Bu aracı, prograf files / Jdownloader / jd / router içersine yapıştırıyoruz. Bu araçla olan işimiz bu kadar; fakat bitmedi. Jdownloader yazılımında “tekrar bağlan” sekmesinde, “LiveHeader/Curl” bölümünde “router ip” yazan yere 192.168.2.1 yazıyoruz;
  (Bilmeyen arkadaşlarım için ilâve ediyorum) Google’da adres satırına 192.168.2.1 yazarsanız karşınıza size şifre soran bir ekran çıkacaktır, bu ekran, modeminizin arayüzüne giriş ekranıdır. Oradaki boşluğa hiçbir şifre yazmaksızın tamam diyerek girebiliyorsanız, modeminizin arayüzüne şifre atanmamış demektir… O hâlde, “LiveHeader/Curl” sekmesindeki “kullanıcı adı” ve “parola” kısımlarını boş bırakmalısınız. Sonra, “LiveHeader/Curl” sekmesinin yanındaki “Harici” sekmesine tıklayıp sağ taraftaki seç düğmesinden, prograf files / Jdownloader / jd / router içersine eklediğimiz resetmodem.exe dosyasını seçiyoruz. Bu sekmedeki işimiz de bu kadar. “Batch” sekmesinde hiçbir iş yapmıyoruz. (“Batch” sekmesinin yanıbaşındaki “CLR Script” sekmesindeki seçenekleri de tamâmen boş bırakıyor, alt tarafa da hiçbir şey yazmıyoruz. “Ip Değiştir” seçeneğini tıklayarak, işlemin başarılı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini deneyebilirsiniz.

  Modem markası Airties olan kardeşlerime yukarıda anlattığım yöntemi öneriyorum…

 4. Bir hatâmı düzeltmem gerekiyor… CLR Script bölümünde “Router Ip” kısmına da 192.168.2.1 değerini girmemiz gerekiyor.

  Hayırlı geceler/sabahlar…

 5. Modem betiği arayıp bulamayanlar için birebir bilgi. Yaşasın beleşçilik, yaşasın beleş kardeşliği.. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir