Anakart (Donanım birimleri 3, PC Okulu – Ders 5)

Artık 4. derste bahsettiğimiz kasamızın içerisine yavaş yavaş girmenin vakti geldi, bunada bilgisayarın, dolayısıyla kasanın en önemli parçası olan anakart ile başlayacağız. Çok farklı soket yapısında ve özellikte anakart olsa da temelde anakart üzerindeki bileşenler aynıdır, standart bir anakarta önce bir bütün olarak bakalım;

Resimde gördüğümüz ASUS marka ve A8N-SLI modeline sahip bir anakart. İlk bakışta anakart şu bileşenleri barındırıyor;

3 adet PCI yuvası

2 adet PCI-Express 16X yuvası

2 adet PCI-Express 1X yuvası

1 adet işlemci soketi (soket 939)

4 adet bellek yuvası (DDR 400/333/266)

8 adet S-ATA girişi

2 adet IDE girişi

1 adet floppy girişi

1 adet 24 pin güç soketi

1 adet 4 pin güç soketi

1 adet 4 pin SLI güç destek soketi

3 adet USB girişi

1 adet COM portu

Şimdi bu yazdıklarımızı izah etmeye çalışalım;

 PCI yuvaları;

PCI yuvaları bilgisayarımıza çeşitli aygıtlar takmamızı sağlayan bir arabirimdir. Daha önceki versiyonu ISA yuvalarıdır, ve şu an kendisinden sonraki arabirim olan PCI-Express’te boy göstermeye başlasada hala PCI destekli anakart ve cihazlar azımsanamayacak kadar çoktur. PCI yuvalarına; ses kartı, TV kartı, USB çoğaltıcı, SATA desteği sağlayan kartlar, firewire kartı, wireless kartı, ethernet kartı takılabilen parçalardan bazılarıdır. PCI yuvalarına takılabilen ekran karları mevcut olsada ekran kartları için özelleştirilmiş birazdan değineceğim AGP ve PCI-Express 16X yuvaları kullanılmaktadır.

PCI Express 1X ve PCI-Express 16X yuvaları:

 PCI Express 1X yuvaları PCI yuvalarının yerini almak için bekleyen arabirimdir, şu an hala istenilen rağbeti görememiş olsa da kart üreticileri PCI olan modellerini zaman içerisinde PCI-Express 1x uyumlu hale dönüştüreceklerdir. Aslında bu noktada şunu belirtmekte fayda var PCI-E birimi (PCI-E = PCI-Express) 1X, 4X, 8X ve 16X olmak üzere dört başlık altında üretilsede X4 ve X8 şu an pek piyasada görünmemektedir. PCI-E yuvalarının tip ve hızları şu şekildedir;

AGP Yuvaları: AGP (Accelerated Graphics Port) yuvası yukarıdaki anakartta yok ancak ekran kartı yuvalarından bahsederken onu atlamak olmazdı, AGP yuvaları ekran kartlarının takıldıkları bir önceki yuvalardır, yerini şu an PCI Express 16X yuvasına devretsede günümüzdede bir çok bilgisayar hala AGP yuvası barındıran anakartlar temelinde çalışıyor ve hala yüksek başarım sunabilen AGP8X uyumlu ekran kartları üretilmekte ve satılmakta.

İşlemci Soketi: Bu birim tahmin edeceğiniz gibi bilgisayarın kalbini oluşturan işlemcileri taktığımız kısım.

Bellek yuvaları: Belleklerimizin (ram) takıldığı kısımdır, SD, RD, DDR, DDRII, DDRIII tipinde bellekler mevcuttur ileriki bir derste bellek konusuna değinilecektir.

  

S-ATA girişleri: S-ATA arabirimi veri taşımada yeni sayılabilecek bir teknolojidir.  IDE teknolojisinin yerini almıştır, günümüzde çoğu sabit disk ve sürücü bu arabirimi kullanmaktadır. SATA arabirimi hızlarına göre SATAI, SATAII ve SATAIII olarak isimlendirilmiştir. SATAI = 1,5Gb/s, SATAII = 3Gb/s, SATAIII ise 6Gb/s hıza sahiptir.

IDE girişleri: IDE bağlantısına sahip (bazen bu baplantının adını P-ATA olarakta duyabilirisiniz) cihazların bağlantısının kurulduğu birimdir. Bu birim ve cihaz arasındaki bağlantı IDE kabloları vasıtası ile sağlanır. IDE kablolarının bir tarafı tek girişli diğer tarafı ise çift girişlidir, çift giriş bulunan kısımda kablonun en ucuna takılan cihazlar “master” diğerine takılanlar ise “slave” konumunda olacaktır. IDE kablosu ve bağlantı noktası 40pin yapıya sahiptir. Genellikle anakartlarda iki adet IDE girişi bulunmakla beraber günümüzde SATA cihazların daha sık kullanılması ile yeni anakartlarda bir IDE girişi yeterli görülmektedir.

Floppy girişi: Her ne kadar günümüzde kullanılmasada hala anakartların çoğu floppy desteğini sürdürmektedir. Floppy kablosu örünüm olarak IDE kablosuna benzesede daha ince bir yapıdadır ve 34 pin yapıdadır.

20-24 pin güç girişi: Anakartın güç kaynağına bağlantı noktasıdır, genellikle 24pin yapınında olsada 20pin güç girişleri de bazı anakartlarda bulunmaktadır. Anakartınız 24pin güç kaynağınız ise 20pin ise dönüştürücü yardımı ile 20pin’i 24pin’e dönüştürebilirsiniz. Tersi durumda ise yani anakartınız 20pin güç kaynağınız 24pin yapısında ise kablonun sadece 20pin’lik kısmını anakartta bulunan yuvaya takabilirsiniz. Yuva kablodaki girişler farklı geometri yapıda olduğundan yanlış ya da ters takma ihtimaliniz bulunmamaktadır.

Anakart 24pin güç girişi (şekillere dikkat edin) 

20pin->24pin dönüştürücü

 

“Anakart (Donanım birimleri 3, PC Okulu – Ders 5)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir