Donanım~Yazılım nedir? (PC Okulu – Ders 2)

Bilgisayarı temel olarak iki kısma ayırabiliriz;

1- Donanım: En basit tanımı ile bilgisayarın elle tutulabilen parçalarıdır, diğer bir tanımla donanım bilgisayarı oluşturan mekanik, elektronik parçalar ve çevre birimleridir. Örnek olarak monitör, kasa, işlemci, yazıcı, fare, hoparlör.. vb verilebilir. (Bütün donanım birimleri ileriki derslerde ayrıntılı ele alınacaktır.)

Bu noktada donanımı da kendi içinde iki grupta inceleyebiliriz;

a) Dahili donanım: Masaüstü bilgisayardaki “kasa”nın içerisindeki tüm bileşenleri bu başlık altında toplayabiliriz. Örnek olarak; Anakart, işlemci, bellek, sabit disk, CD/DVD sürücü, Power Supply (güç kaynağı), Ekran kartı verilebilir.

b) Harici donanım: Kasanın dışında ve sıklıkla kasanın arkasındaki giriş/çıkışlara bağlanan bileşenlerdir ki bunlara örnek olarak; Monitör, klavye, fare, yazıcı, tarayıcı, barkod okuyucu, joystick, gamepad, hoparlör, webcam verilebilir.

Donanımdan bahsetmişken girdi ve çıktı birimlerini söylememek olmaz;

Girdi birimleri; Dış dünyadan bilgisayara veri (bilgi) girişi yapabilen her türlü birimdir. Örnek olarak bilgisayara ses girişi yapmamızı sağladığı için “mikrofon”, harf girişi yaptığımız “klavye”, yönerge ve tıkla girişleri yaptığımız “fare”, görüntümüzü girmemizi sağlayan “webcam” verilebilir.

Çıktı Birimleri; Bilgisayardan dış dünyaya veri (bilgi) çıkarmamızı sağlayan her türlü birimdir. Örnek olarak yazılı/çizili döküman çıkarmamızı sağlayan “yazıcı”, ses çıkarmamızı sağlayan “hoparlör” gibi..

Girdi+Çıktı birimleri; Aynı anda hem girdi işlevini hem de çıktı işlevini yerine getirebilen birimlerdir. Mesela tablet bilgisayar ya da akıllı telefonlarda kullanılan “dokunmatik ekranlar” gibi.

2- Yazılım: Bilgisayarı kullanmamızı ya da bilgisayarımız ile bir işlem yapmamıza sağlayan programların tümüdür. Örnek olarak işletim sistemleri, paint, word, photoshop, Live messenger vb verilebilir. Yazılımlar bilgisayarınıza internet üzerinden indirilebileceği gibi (bu indirme işlemine “download”da denir), CD ya da DVD vasıtası ile de gerçekleştirilebilir.

“Donanım~Yazılım nedir? (PC Okulu – Ders 2)” üzerine 25 yorum

  1. 1 saat gezdimbir sitede donanıma örnak bulamadımhelel olsun ellerinden öperim sevgili bu sitedeki yazan kişiye

  2. Harikka mukemmel cok guzel bilisim odevimi yapmak icin dolandim bi yazi bulamadim buraai benim isime cok yarayacak biilisim konumuz donanim ve yazilim oldugudu icin tekrar saolun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir