Bilgisayar çeşitleri.. (PC Okulu – Ders 1)

Bilgisayarlar taşınabilir bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar olmak üzere başlıca ikiye ayrılır, taşınabilir bilgisayarlarda kendi içerisinde notebook ve netbook olmak üzere incelenebilir, masaüstü bilgisayarları ise oluşturulma biçimine göre toplama ve marka olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

1- Masaüstü bilgisayarlar

a- Toplama bilgisayarlar: Bilgisayarı oluşturan parçalar kişiler tarafından belirlenir ve birleştirilir, eğer konunun uzmanı bir kişinin yardımı ile yapılırsa toplama bilgirsayarlar daha uygun fiyata daha iyi sonuçlar verirler.

b- Marka bilgisayarlar: Bilgisayar firma tarafından birleştirilmiş ve hazır halde satıcıya sunulmuştur, avantajları lisanslı işletim sistemi ile birlikte satılmaları ve belirli bir süre size teknik destek sağlamalarıdır.

2- Taşınabilir bilgisayarlar

a- Notebook (laptop, dizüstü bilgisayar): Batarya ile de çalışabilen taşınabilir bilgisayarlardır, ihtiyaca göre marka ve performans açısından çok çeşidi vardır.

b- Ultrabook : İnceliğin, daha uzun batarya ömrünün, dokunmatik ekranların ön planda olduğu dizüstü bilgisayar çeşitleridir.

c- Netbook: Taşınabilirliği ve batarya ömrü daha yüksek, boyut olarak dizüstüne göre daha küçük olan bilgisayarlardır, genellikle internet ve ofis uygulamaları için yeterlidirler, fazla performans gösterebilen bilgisayarlar değildirler.

   d- Tablet: Klavye ve fareden bağımsız olarak işlemlerimizi dokunmatik olarak yapmamızı sağlayan, portatif olarak en avantajlı taşınabilir bilgisayar çeşididir. 7″ – 10,1″ arası boyutlara sahiptirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir